
Det är titeln på min nya roman som kommer ut den 23 juni på Norstedts. Det är också början på en helt ny serie, där upplägget med en parallell historisk berättelse som vävs samman och får stor betydelse för nutiden återkommer. I den fristående fortsättningen som kommer nästa sommar, får ni möta några av karaktärerna i En kväll i juni.
Boken handlar om hur stor betydelse en enda kväll egentligen ska få ha för våra liv.
Om att någon vi aldrig mött förut inte känns som en främling, utan snarare som någon vi har känt väldigt länge. Jag har själv alltid varit otroligt svag för berättelser där personer som aldrig träffats förut direkt dras till varandra, men de vet redan från allra första stund att de bara har några timmar till sitt förfogande innan de kommer att behöva skiljas åt. Bara att mötet dem emellan tycks livsavgörande, som om världen ser annorlunda ut än den gjorde innan de träffades. Att inte ses igen är otänkbart trots att förutsättningarna är minimala.
Jag har också länge velat skriva om en kvinna, som när det begav sig var en av våra mest framstående personer inom näringslivet, och som styrde över ett familjeimperium som ärvts vidare i generationer. Men jag ville att hennes berättelse skulle handla om det liv hon en gång fick försaka, om starka och komplicerade familjeband, och en stor, omöjlig kärlek.
En kväll i juni rör sig mellan nutid, berättad genom min huvudkaraktär Ella och sommaren 1968, berättad ur numera sjuttiofemåriga Fredrika Berghs perspektiv. Boken gick till sättning i måndags och om några dagar får jag tillbaka den för korrektur. Jag har jobbat så hårt med den här boken, skrivit om och skrivit om, och hoppas så att ni ska tycka om den! Nu ska jag ta mig an synopsis för nästa del i serien. Gillar den fasen, innan man har börjat skriva då allt fortfarande är möjligt!
P.S. Det fina omslaget till boken har Anna Henriksson gjort. D.S.
Just läst En kväll i juni. Hoppats jag hade den kvar. Underbar 💜💜hoppas på fortsättning.
GillaGilla
Tack snälla! Vad glad jag blir. Det kommer en fristående fortsättning i juni nästa år. ❤
GillaGilla